Yazıya başlamadan önce, bu içeriğin söz konusu kurumu veya kurumun hizmetini kötüleme gibi bir durum söz konusu olmayıp, sadece mizahi ve  yapıcı eleştirel bir içerik olduğunu belirtmekte fayda görüyorum…

Uzun zamandır kullanıcısı olduğum A/B Testing tool olan Optimizely’nin artık, profesyonel bir kullanıcısıyım.

Optimizely sertifikasını alalı birkaç saat oldu. Aslında, 1 aydır sınavı geçmeme rağmen, elime geçeli birkaç saat oldu diye belirtsem daha doğru bir açıklama olacaktır.

Kısacası, Optimizely Sertifikasının elime geçinceye kadar hangi süreçlerden geçtiğimizi biraz yapıcı eleştirel, biraz da esprili bir dille anlatmaya çalışacağım ?

Aralık ayında sınavına girip 87% başarı notuyla geçtiğim Optimizely sertifikasının sertifika yönetim panelinden indirilebileceği ile ilgili talimatlar tarafıma iletildi, fakat bu sürecin 1 ay gibi bir süre alması biraz enteresan bir süreç oldu, ki sertifikanın hazırlanmasında ve render işlemlerinin yapılmasında birkaç sorun olduğunu öğrendim.

Bu süreçte, Optimizely Sertifikasyon ekibiyle iletişim halinde olduğumuzdan, sürecin detaylarına tüm çıplaklığıyla hakim oldum.

Sınavı geçince Sertifika yönetim panelinden sertifikamı indirdim.

optimizely-sertifikasini-badge-indirme

Fakat, daha önce gördüğüm Optimizely sertifika tasarımından çok daha farklı bir tasarımla karşılaştım. Üniversiteden mezun olurken, elimize tutuşturulan geçici mezuniyet belgesi geldi aklıma, gerçi hala diplomamı alamadım 🙂

Neyse..

optimizely-sertifikasi-a

Elime tutuşturulan geçici Optimizely Sertifikası ?

Gelen cevap;

“Sınavı başarıyla geçtiğim, tebrik edildiğim ve ekteki badge dosyası ile istediğim platformda sertifikamı gösterebileceğim ve bu işlemin Optiverse: Community.optimizely.com üzerinden rahatlıkla yapabileceğim yazıyordu.”

Belirttiğim sorun ile aldığım cevap arasındaki ilişkiye bir anlam veremeyerek, sorunu tekrar bildirdim. Yine aynı tarzda bir mail aldım, fakat bu sefer benim kendi Sertifikamı, gönderdikleri badge dosyalarıyla (Optimizely Logo, Printable Signature and certificate files, and an example of Optiverse Signature etc.) kendim render edebileceğime benzer açıklama ile karşılaştım. Yeteneklerimi mi sınıyorlar acaba, diye düşünürken ? tekrar iletişime geçtim.

Lakin, bu sefer gönderdiğim mailde, olması gereken standart Optimizely Sertifika tasarımı ile birlikte, elime tutuşturulan sertifika tasarımını da ek olarak gönderdim.

Nihayet,

“Optimizely Sertifika platformunda render işlemleri ile ilgili bir sorun olduğunu ve bu sorunun en kısa zamanda düzeltileceğini, sertifikamın yine en kısa zamanda elime geçeceği yazıyordu.”

Aldığım maile ve hissettiğim hassasiyete istinaden cevap olarak; heyecanla beklediğimi ilettim.

Neyse ki ertesi gün aldığım bir mailde sorunun düzeltildiği ve bu sorunların giderilmesinde sürece katıldığım için teşekkür ediliyordu.

Önce kendi sisteminize A/B testi uygulayın diyesim geldi, demedim ?

Nihayet, Sertifikam elime sapasağlam geçmişti, o iyiydi, o renkliydi, o güzeldi ?

optimizely-sertifikasi-yusuf-ozbay