Yaptığımız anahtar kelime araştırması çalışmaları sonucunda, iyi bir ekip çalışmasıyla beraber, müşterimizin web sitesi yapısını bu çalışma doğrultusunda geliştirerek dönüşümleri 140%’ın üzerinde artırdık.

Anahtar kelimeler…

Anahtar kelimeler günlük hayatta önemli rol oynamaktadırlar; sorduğumuz sorularda, kurduğumuz cümlelerde, yaptığımız aramalarda ve daha birçok durumda anahtar kelimeleri kullanırız. Cümlenin önemli ögeleridir adeta. Bir resmi bin kelime anlatamaz olayında, resmi anlatabilmek, tasvir edebilmek için bin birinci kelimeyi kullanmak zorundayız.

Dijital ortamdaki durumlarda bu anahtar kelimeleri kullandığımızda, genellikle arama motorları üzerinden yaptığımız aramalar sonucu ulaşmak istediğimiz sonuçlar bu anahtar kelimelerin doğru kullanılmasının göstergesidir.

Cevabını merak ettiğimiz bir soruda, izlemek istediğimiz bir videoyu bulmak istediğimizde, ürün ve veya hizmet satın alma sürecinde veya ürün ve veya hizmet pazarlamak/satmak istediğimizde yine anahtar kelimeler büyük önem taşır.

Dijital ortamda pazarlama aşamalarında Anahtar kelime araştırması, yukarıda anlattığımız süreçleri en doğru şekilde gerçekleştirmek ve ilerlemesini sağlamak için yapılacak önemli çalışmalardan biridir.

Bulunduğunuz sektörde hedef kitlenizin/kullanıcıların arama motorları üzerinden yaptıkları aramaları ve bu hedef kitlenin/kullanıcıların niyetlerini anlayarak en doğru şekilde hedeflemek ve oluşturacağınız pazarlama stratejilerini buna göre kurgulamanız gerekmektedir.

Internet ortamında gelir kayağınızın performansını artırmak, dijital ortamdaki varlıklarınızdan olan web sitenize küçük, fakat önemli yapısal ve stratejik dokunuşlar yapmaktan geçiyor.

Bugün sizlere, yaptığımız anahtar kelime araştırma çalışmalarıyla müşterimizin dönüşümlerini 4 aylık zaman diliminde nasıl %140’ın üzerinde artırdığımızı anlatacağız.

Mevcut Durum

Sektörünün köklü ve öncü firmalarından olan müşterimiz, aynı zamanda dünya genelinde 27 farklı ülkeye ürettiği ürünleri ihraç etmektedir.

Dijital ortamdaki varlığını genişletmek ve dönüşümleri artırmak için mevcut dijital pazarlama kanallarından Google AdWords ve Seo tarafında çalışmalar yapılmaktaydı. Kurumsal süreçte yavaş atılan adımlar ile yapılan çalışmalardan fazla verim alınamadığından, hızlı çözüm üretmek, küçük, fakat önemli değişiklikler ile mevcut sorunlara hızlı çözüm üretmeye çalıştık.

Mevcut web sitesi yapısı itibariyle,

  • Farklı sayfaları hedefleyen benzer anahtar kelimeler,
  • Optimize edilmemiş Meta Tag(title, desc. etc.) yapıları,
  • Optimize edilmemiş Heading Tag(H1-H6) yapıları,
  • Gruplandırılmamış anahtar kelimeler,
  • Düşük kaliteli içeriklere sahip sayfalar,
  • Optimize edilmemiş dönüşüm edinme açılış sayfaları, başlıkları açıklamalar, formlar, butonlar vb.,
  • Kategorizasyonun yapılmaması,

gibi başlıca On-Page Seo faktörlerinin düzgün uygulanmaması ve sonuç olarak mevcut trafiğin kanalize edilememesi ve dönüşümlerin artmamasına neden olmaktaydı.

Google AdWords

Oluşturulan AdWords kampanyaları yayında olduğu süre boyunca harcanan maliyetin dönüşüm başına oldukça yüksek olduğunu fark ettik. Mevcut kampanyalar üzerinden optimizasyon çalışmaları yaparak dönüşüm başına maliyet düşürülebilirdi.

Müşterimiz ile aldığımız ortak karar doğrultusunda yaptığımız anahtar kelime araştırması ile beraber kurguladığımız stratejileri uygulaya geçtik ve AdWords kampanyalarını durdurduk.

AdWords kampanyalarının etkin olduğu tarih aralığında aylık 85 dönüşüm elde edilmekteydi.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, AdWords kampanyalarının etkin olduğu ve bittiği aralık görülmektedir.
Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, AdWords kampanyalarının etkin olduğu ve bittiği aralık görülmektedir.

Yapılan Çalışmalar

Mevcut durumda yapılan analizler sonucunda genel site yapısı itibari ile kapsamlı ve verimli bir anahtar kelime araştırması yaptık. Verimli ve uygun datayı edinmek amacıyla  Google Keyword Planner, Google Search, Keywordtool.io, Ubersuggest gibi araçlar ve keyword explorer yöntemlerini kullanarak daha etkili bir çalışmayı hedefledik. Yapılan bu anahtar kelimeler araştırmasına göre On-Page Seo faktörlerinin optimize edilmesi sürecinde:

Anahtar kelimelerin gruplandırılması

Aynı açılış sayfasını hedefleyen anahtar kelimeler, anahtar kelime araştırması kapsamında gruplandırılmıştır.

Benzer(duplicate) içeriğin özgünleştirilmesi ve düşük kalitede içeriklerin yeniden yazılması

Benzer(duplicate) içeriği tespit etme aşamasında öncelikle Siteliner, Deepcrawl gibi araçları kullanarak tespit ettiğimiz içeriği yapılan anahtar kelime araştırmasına göre yeniden yazdık. Özellikle benzer içeriğin özgünleştirilmesi aşamasında yaptığımız anahtar kelime araştırması hayati rol oynamıştır.

Çalışmada uzun kuyruklu(long-tail) anahtar kelimeleri kullanmak, kullanıcının yaptığı aramaları hedeflemek için önemliydi. Çünkü, Hummingbird algoritması ile birlikte uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ve cümle yapısını koruyan sorguların önemi de büyük oranda artmıştır. Yüksek arama hacmine sahip kısa/head anahtar kelimelerde sıralama elde etmek zor olduğundan, buna yönelik yapılan çalışmalar uzun zaman alacağı gibi, sıralama elde etmek de bir o kadar zordur.

long-tail-keywords

Bu durumda, anahtar kelime araştırma sürecinde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek daha doğru olacaktır. Düşük arama hacmine sahip anahtar kelimeler ile sıralama elde etmek fazla zaman almamaktadır ve aslında hedef kitlenin niyetini anlamak ve bu doğrultuda yapacağı aramaları hedeflemek trafiği ve dönüşümleri arttıracaktır.

Benzer(duplicate) sayfaların tek bir sayfaya indirilmesi

Aynı anahtar kelimelerin birden fazla sayfayı hedeflemesi, kanonikalize edilmemiş sayfaların benzer yapıları koruması, öncelikle arama motorları tarafından doğru bir şekilde yorumlanmaması, böylelikle arama sonuçlarında hedef anahtar kelimede alt sıralarda listelenmesi, kullanıcıların yaptığı sorgulamalarda benzer sayfaların listelenmesi anlam karmaşasına neden olmuştur. Yine yaptığımız anahtar kelime araştırması çalışmalarına istinaden gruplandırdığımız anahtar kelimeleri hedefleyecek şekilde tek bir sayfaya düşürdük.

Meta Tag(title, desc. etc.) yapılarının optimize edilmesi

Her ne kadar bir çok Seo Uzmanı Meta Tag(title, Desc. etc) yapılarınin önemini yitirdiğini düşünse de, yaptığımız anahtar kelime araştırmasınca optimize ettiğimiz Meta Tag yapılarının dönüşümlere etki etmesinde kilit rol oynadı. CTR sıralama faktörü mü tartışmaları devam ededursun, sonuç negatif olsa da, yine Meta title Description yapılarının yapılan anahtar kelime araştırmasına göre optimize edilmesi CTR’ı artırdı ve artan CTR, beraberinde yüksek sıralama ve yüksek trafik getirdiğini gözlemledik.

Heading Tag(H1-H6) yapılarının optimize edilmesi

Distilled tarafından yapılan bir Testte, “Title ve H etiketlerinin sıralamaya etkisi var mı?”, Title ve H etiketlerinin sıralamada önemli olduğunu ortaya koydu. Yaptığımız bu çalışmada aslında önemini bir kez daha vurgulamış olduk. Title ve H etiketlerinin doğru anahtar kelimeler kullanılarak optmize edilmesi, açılış sayfalarının görünürlüğünü arttırdığını gözlemledik. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için hem arama motorları hem de hedef kitleniz için site içi faktörlerin optimize edilmesi ve kritik süreçlerde uygulanması gerekmektedir.

Optimize edilmemiş açılış sayfaları için Dönüşüm optimizasyon çalışmalarının uygulanması

On-Page Seo faktörlerinin uygulanmaması, kullanıcı deneyimini etkileyen elementlerin eksik veya yanlış şekillerde uygulanmış olması hedeflenen açılış sayfaları için gösterim ve tıklamalarda yetersiz olmuştur. Gerekli optimize ve A/B testleri uygulayarak dönüşüm optimizasyonu sorunlarını olabildiğince düzelttik.

Kategorizasyonun yapılması

Kategorizasyon, hangi sektörden olursa olsun, bir site için hiyerarşik bilgi mimarisindeki köşe taşlarıdır; e-ticaret olsun, blog sitesi olsun veya herhangi bir ürün/hizmet satan site olsun, kategorizasyon temelleri etkin bir yapı ve verimli bir kullanıcı deneyimi için yapılandırılmalıdır. Biz de müşterimiz için yaptığımız araştırma kapsamında dönüşümleri artırmaya yardımcı kategorizyon temellerini baz alarak kategorizasyonu gerçekleştirdik.

Image Optimizasyonu

Bu aşamada gerçekleştirdiğimiz çalışma hem görsel ögelerin hedef kitlenin search işlemleri sırasında dönüşümleri etkileyecek trafiği kanalize etmek için optimize etmek hem de Site Performansını etkileyen görsel ögelerin teknik olarak optimize edilmesiydi.

Dolayısıyla, açılış sayfasında varsayılan görsel öge ölçülerini baz alarak resimlerin CSS ile optimize edilmesini engelledik, bir yandan da bu görsel ögelerin boyutlarının hosting cevap süresini düşürmek için max. compression değerlerine ulaşmaya çalıştık. Örneğin; bazı resimlerin boyutu 1.5 MB’ı geçmekteydi.

Sonuç

Yaptığımız çalışmaların sonucunda, iyi bir ekip çalışmasıyla beraber, sonuçların bu denli verimli olması bizi sevindirdi.

Tüm site yapısını çalışma kapsamında yeniden optimize etmek, yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerin ve düşük-orta arama hacmine sahip uzun kuyruklu(long-tail) anahtar kelimelerin ilk sıralarda yüksek sıralama elde etmesiyle organik trafikteki artışı da beraberinde getirdi.

Keyword-Ranks

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere AdWords kampanyaları duraklatılıp yapılan çalışmanın sonucunda Organik trafikteki artış ile birlikte elde edilen ortalama trafik, AdWords kampanyaları aktifken elde edilen ortalama trafik ile yüzdesel olarak çok bir farkın olmadığını gözlemledik.

GA-Org-improvment

AdWords kampanyalarının aktif olduğu zaman diliminde mevcut site yapısı ile dönüşümler aylık 85 civarında iken, bu çalışmamızın sonucunda dönüşümleri aylık %140’ın üzerinde artırarak aylık dönüşümleri 237’ye çıkararak çalışmamızın karşılığı almış olduk.

GA-improvment